Member Login | E-Store | Print Page | Contact Us | Report Abuse
Distinguished Service Awards
Share |

Distinguished Service Awards

These longstanding members of the Association have rendered service in pursuit of its mission and goals over a period of time, generally spanning a number of years.

2017 
Carmen Smothers, Environmental Solutions Group
James Thaxton, Rumpke Waste & Recycling
Robert Pfister, Advanced Disposal
Carl Hornberger, Republic Services

2016
Rick Prather, Advanced Disposal
Jason Lind, Cram-A-Lot

2015
Gary L. Fleming, CRAM-A-LOT
George Wayne, Waste Connections

2014
Bob Kania, Waste Industries

2013
Selin Hoboy, Stericycle, Inc. 

2012
Ken Binnix, Days Cove Reclamation Co.
Robert Eisenbud, Waste Management, Inc.
B.J. Harvey, E.L. Harvey & Sons, Inc.

2011
Paul Smith, Recology
Amy Van Kolken Banister, Waste Management, Inc.

2010
Bruce Georgov, Independent Disposal Services
Randall Russell, Kenvirons, Inc.
Patrick Sullivan, SCS Engineers

2009
William Flower, Republic Services, Inc.
Stephen Smith, Hydro Geo Chem, Inc.

2008
Phil Carter, Waste Industries USA, Inc.
Robert Dick, SCS Engineers
Jerry Sjogren, E.L. Harvey & Sons, Inc.

2007
Ben Hoffman, Waste Management, Inc.
Mike Lambert, Republic Services, Inc.
Thomas Winstead, Waste Industries

2006
Ken Baylor, Republic Services, Inc.
Ellen Harvey, E.L. Harvey & Sons, Inc.
Mary Ellen Lynch, The E-N-D Group

2005
Dan Magoun, Republic Services of Central Indiana
David Tooley, Waste Management, Inc.

2004
Charles Williams, Waste Management, Inc.
Filomena Troiano, Troiano’s Waste Services, Inc.
Susan Eppes, EST Solutions, Inc.

2003
Richard Van Hattem, Allied Waste Industries
Edmund Skernolis, Waste Management, Inc.

2002
Jim Grogan, G & G Sanitation Systems
Robert J. Hyres, Waste Pro
Jeffery L. Johnson, Going Garbage & Recycling Inc.
Tom McCaughey, Allied Waste Industries, Inc.
Chris Weiser, CRAM-A-LOT/J.V. Manufacturing Inc.

2001
Linda Glaus, Sonny's Solid Waste Service, Inc.
Steven Menoff, EMCON/OWT Solid Waste Services
Denny Pool, SP Industries, Inc.

2000
Jane Rubinstein, Biosystems
Henry Jobe, Harris Waste Management Group, Inc.
Don Williamson, West Central Sanitation

1999
Robert Earl, American Waste Industries
Philip McAbee, The Container Company of Carolina
Peter Ruud, Superior Services
Kathy Trent, Waste Management, Inc.
Steve Wienkes, Leach Company

1998
Lisa Disbrow, Waste Management, Inc.
Ed Ensor, Waste Management, Inc.
Randie Lawson
Ron McCracken, Bes-Pac Inc.

1997
Norm Aardema
Pat Burke
Dan Imig, Allied Waste Industries, Inc.
Tom Stevens, Wolverine Recycling Services, Inc.

1996
Charles Bowen
Harold Carter, Republic Services, Inc.
Ben Harvey, E.L. Harvey & Sons
Steve Krause, Krause Corp.
Ron Miller

1995
Kent Spiers, Marathon Equipment Company

1994
Larry Horning, Galion Solid Waste Equipment\

1993
Denny Gill, Ameri-Kan

1992
Jerry Zanzig, Heil Co.